Zde se nacházíte: Home > ČSO/Birdlife > Tiskové zprávy ČSO
Podkategorie:

Článek: Sokoli hnízdí v Praze!

Praha 22. května 2014. Podle aktuálního zjištění ornitologů hnízdí v Praze dva páry vzácných a ohrožených sokolů stěhovavých. Ptáci obsadili speciální hliníkové budky na komínech Pražské teplárenské v Michli a Pražských služeb v areálu ZEVO Malešice. Na komíně spalovny v Malešicích se již objevila dvě mláďata.

„Tento pár sokolů se choval velmi tajemně a vzhledem k tomu, že samička je ještě mladá, jsme měli pochybnosti, zda hnízdění vůbec probíhá,“ vysvětluje Dušan Rak z České společnosti ornitologické. „Při poslední kontrole jsme ale pozorovali minimálně dvě mláďata a podařilo se nám je i vyfotografovat.“

Fotografie, i když pořízená na velkou dálku, jasně dokumentuje hnízdění sokolů na teplárenském komíně v Malešicích. Foto: Dušan Rak.


Obě budky, které instalovali členové České společnosti ornitologické po dohodě s firmami, se sokolům okamžitě po instalaci zalíbily. V areálu PTAS v Michli zahnízdili sokoli loni poprvé v Praze po více než deseti letech a úspěšně vyvedli jedno mládě. V letošním roce, za pouhé tři měsíce po instalaci budky, se objevila mláďata i na komíně malešické spalovny. Praha se tedy nyní může pyšnit hned dvěma páry sokolů!

„Máme radost z toho, že komín ZEVO Malešice se ukázal jako vhodné místo pro život sokolů. Těší nás, že Pražské služby mohou takto přispět k záchraně kriticky ohroženého druhu,“ sdělil tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Stejný typ hliníkových budek jako na pražských komínech je již několik let úspěšně instalován také na některých průmyslových areálech v severních Čechách. Vzhledem k nedostatku přirozených hnízdišť má každá další lokalita obsazená sokoly velký význam nejen pro ochranu jednotlivých párů, ale také globálně pro stabilizaci české populace tohoto kriticky ohroženého druhu. Sokoli u nás po vynucené přestávce hnízdí teprve od začátku 90. let a i když se jejich počet pomalu zvyšuje, stále u nás napočítáme pouze kolem 60 párů.

Více o sokolech

Sokol stěhovavý je vzácný a ohrožený druh dravého ptáka, který před několika desetiletími téměř vyhynul v celé Evropě. Díky systematické ochraně se sokoli postupně znovu vracejí na svá historická hnízdiště, kterými jsou zejména vysoké a klidné skalní stěny. Vhodných nerušených lokalit ovšem v přírodě ubývá a počty hnízdících párů tak zůstávají stále velmi nízké – aktuálně na českém území hnízdí jen asi 60 párů. Někteří ptáci proto hledají pro hnízdění alternativy v podobě měst a technických staveb v krajině. Do měst je přitahuje i velká nabídka snadno dostupné potravy – hejna holubů věžáků.

Bez pomoci lidí se přítomnost sokolů ve městech neobejde, přičemž základem ochrany je nabídka bezpečných hnízdišť na vhodných místech. Taková ochrana není možná bez úzké spolupráce ornitologů a vlastníků či správců výškových budov. Aktuálně v Praze spolupracuje Česká společnost ornitologická s Pražskou teplárenskou, Pražskými službami a s farnostmi Karlín a Vršovice. Obě obsazené hliníkové budky byly nakoupeny díky finanční podpoře pražského magistrátu v roce 2013.

Odkazy

Web ochrany sokolů v Praze prague.peregrines.cz/blog

Facebook facebook.com/prague.peregrine.watch

Kontakt a fotografie

Dušan Rak, 602 273 028

Dušan Rak
22.05.2014
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791