Zde se nacházíte: Home > O ptactvu

Článek: Mrtví a umírající zvonci — krmítková nákaza je zpátky!

V posledních dvou měsících se opět ve zvýšené míře objevují případy nemocných a uhynulých zvonků, většinou na krmítcích. Veškeré příznaky ukazují na trichomonózu, krmítkovou nákazu, která se evidentně po několika letech vrátila a opět kosí především zvonky.

Obecné rady, že krmítko je třeba udržovat v čistotě, zejména odstraňovat zbytky, asi není potřeba opakovat.

Trichomonózu způsobují cizopasní prvoci bičenky drůbeží. K jejich šíření a vzniku epidemií mezi ptáky přispívají právě krmítka, proto bychom měli věnovat ptákům na krmítku zvýšenou pozornost a v případě pozorování nemocných či uhynulých jedinců okamžitě přikrmování přerušit.

Bičenky napadají především pěnkavovité ptáky, nejčastěji zvonky. Žijí v jícnu a voleti, kde způsobují rozsáhlé záněty, zduření a znemožňují polykání. Napadený pták pak může uhynout hlady.

Nakažené ptáky poznáme snadno – jsou neteční, mají rozčepýřené peří, často vyplivují potravu, mohou mít mokré peří okolo zobáku. Foto: Luděk Petrilák, avif.birds.cz


Nakažené ptáky poznáme celkem snadno, jsou neteční, nebojí se, jsou načepýření. Často jim tečou sliny a mají mokré opeření kolem zobáku, těžce polykají, vyplivují potravu nebo i těžce dýchají. Onemocnění trvá několik dnů až týdnů. V konečných stadiích bývají ptáci viditelně vyhublí. Umírající ptáci již nemají sílu ulétnout, nechají se chytit a mohou se stát kořistí koček nebo jiných predátorů.

Co dělat, pokud se v okolí objevují umírající ptáci?

Pokud nákazu na krmítku nebo v okolí zjistíme, měli bychom okamžitě krmítko vyčistit, nechat vyschnout (bičenky při vyschnutí okamžitě hynou) a hlavně přerušit přikrmování alespoň na dva týdny, v létě ale klidně na měsíc i déle. To samé platí i pro napajedla – pokud je to alespoň trochu možné, je třeba nechat je suchá. Ptákům totiž víc prospěje, pokud je donutíme hledat potravu a vodu na různých místech i ve větší vzdálenosti, než když je nalákáme ke snadnému zdroji, kde se mohou nakazit smrtelnou nemocí. Jiná možnost ochrany volně žijících ptáků před nákazou v přírodě neexistuje.

O své vlastní zdraví ani o zdraví domácích mazlíčků nemusíme mít strach. Bičenky drůbeží cizopasí výhradně na ptácích, nejsou přenosné na člověka ani na jiné savce. Napadení domácích ptáků je výjimečné (museli by zobat s nakaženými zvonky z jednoho krmítka).

Přečtěte si více informací, jak zamezit šíření nákazy!


Bičenky mají vliv na populace zvonků

Masivní rozšíření nákazy, ke kterému v celé Evropě dochází od roku 2005, nezůstalo bohužel bez následků. Úbytek zvonků na některých místech Velké Británie dosáhl i více než 30%, úbytek přitom stále pokračuje.

"Reporting rate" neboli množství pozorování zvonků ve Velké Británii vytrvale klesá od rozříření trichomonózy po roce 2005. Zdroj: British Trust for Ornithology, bto.org.


U nás byla trichomonóza poprvé masivněji zaznamenána v roce 2012, je ale pravděpodobné, že se k nám přišla již dříve. Zhruba od té doby se také datuje průkazný úbytek počtu zvonků zjišťovaných v rámci Jednotného programu sčítání ptáků.

Vývoj početnosti zvonků zjištěný z dat JPSP: Zvyšování početnosti se zastavilo okolo roku 2005, kdy se trichomonóza poprvé objevila ve větší míře v západní Evropě, a k viditelnému snižování početnosti dochází zhruba od roku 2012, kdy byla ve větší míře zjištěna trichomonóza u nás. Zdroj: JPSP.

Zdeněk Vermouzek
01.06.2015
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791