Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně
Podkategorie:

Článek: Pozvánka na vycházky ke Světovému dni mokřadů

Blíží se 2. února, kdy si každoročně připomínáme Světový den mokřadů. I v letošním roce si pro vás členové České společnosti ornitologické připravili vycházky k vodním plochám spojené s pozorováním ptáků.


Z loňské vycházky do Modřan, foto Milan Major.

Přesvědčte se, že i v zimě stojí za to vyrazit do přírody. Vodní ptáci se seskupují na nezamrzlých vodních plochách a můžeme mezi nimi pozorovat i hosty ze severu. Budou-li i nadále pokračovat současné mrazy, zvýší se nám šance na zajímavá pozorování! Proto neváhejte a vyberte si některou z následujících vycházek. Sledujte průběžně, některé vycházky mohou být doplněny dodatečně.
Moc děkujeme všem organizátorům, kteří jsou ochotni svůj volný čas věnovat těmto vycházkám a přiblížit tak fascinující svět vodních ptáků návštěvníkům.

ZMĚNY V TERMÍNECH AKCÍ:
Horní Podluží - vycházka se z důvodu vysoké sněhové pokrývky a pro vycházku nepříznivým klimatickým podmínkám přesouvá na sobotu 11. března. Čas a místo srazu zůstává stejné

DOPLNĚNÉ VYCHÁZKY:
Praha 5 - Smíchov
Praha - Troja II


Seznam akcí:
PRAHA

Praha - Troja I
Zimní hosté na Vltavě
Sraz v sobotu 28. 1. v 10:00 u hlavního vchodu do ZOO (konečná stanice autobusu 112). Exkurze povede podle Vltavy do Podhoří. Organizátoři: Vlaďka a Jirka Sládečkovi. Vycházka k Vltavě ve spolupráci s Toulcovým dvorem, více na http://www.toulcuvdvur.cz/index.php?option=com_redevent&view=details&id=1790&xref=31069294

Praha - Troja II
Sraz v neděli 5. 2. ve 14:00 před ZOO na konečné autobusu 112 v Praze-Troji. Vycházka povede podél Vltavy na tradiční zimoviště vodních ptáků. Doporučujeme velmi teplé oblečení (budeme hodně postávat), dalekohled a případně určovací příručku a termosku s teplým čajem. Pořádají Klára Poláková, Alena Rulfová a Tomáš Telenský.

Praha - Modřany
Sraz v neděli 5. 2. v 9:45 na břehu Vltavy u žel. St. Praha – Modřany. Projdeme se podél Vltavy oblastí modřanských tůní do Komořan. V případě pěkného počasí a zájmu možno pokračovat až na Zbraslav. Sebou dalekohledy a oblečení do terénu. V případě zpoždění vlaku prosíme o trpělivost. Vede: Gabriela Dobruská (dobruska(zavináč)birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Michal Kubelík.

Praha 5 - Smíchov
Zimní hosté na Vltavě
Sraz ve čtvrtek 16. 2. v 15:30 na levém břehu Vltavy u mostu Legií(Malostranské nábřeží, 50.081641, 14.408036), pokračovat budeme na jih podél Vltavy. Předpokládané ukončení v blízkosti železničního mostu na Smíchově. Vycházka potrvá přibližně 1,5 hod. Účastníkům bude k dispozici stativový monokulár, vlastní dalekohledy vítány. Za hodně špatného počasí (déšť, husté sněžení) se vycházka nekoná. Kontakt na organizátora: Jaroslav Cepák (Jaroslav.Cepak(zavináč)seznam.cz).

Vycházky na území Prahy byly podpořeny Hlavním městem Praha.

STŘEDOČESKÝ KRAJ


Mělník
Přednáška ke Světovému dni mokřadů Mělník
Sraz ve středu 1. 2. v 17:00, kavárna Regionálního muzea Mělník, náměstí Míru 54.
V přednášce bude kladen důraz na představení významných mokřadních stanovišť v ČR. Pořádá Regionální muzeum Mělník a Česká společnost ornitologická, přednáší Libor Praus (praus(zavináč)muzeum-melnik.cz, tel. 605 522 692).

Neratovice
Vycházka ke Světovému dni mokřadů Neratovice
Sraz v sobotu 4. 2. v 9:00 na pravém břehu Labe u železničního mostu. Vycházka (7 km) kolem Labe a dočišťovacích nádrží Spolany, které nezamrzají ani v zimě. Pozorování a určování vodních ptáků za pomoci stativového dalekohledu s velkým zvětšením. S sebou dalekohled, teplé oblečení, terénní obuv a svačinu, vhodné i pro rodiny s dětmi. Předpokládaný konec ve 12 hodin. Pořádá Regionální muzeum Mělník a Česká společnost ornitologická, vede Libor Praus (praus(zavináč)muzeum-melnik.cz, tel. 605 522 692).

Srbsko
Sraz v sobotu 4. 2. v 10:00 na vlakové zastávce Srbsko. Vycházka povede podél Berounky ze Srbska do Berouna. Je dobré si vzít sebou krom dalekohledu, dobrých bot a svačiny i baterku - cesta vede okolo zimoviště netopýrů, kam se budeme moci podívat. Vycházku spolupořádá ČSO + AOPK ČR, RP Střední Čechy, oddělení Správa CHKO Český kras + ZO ČSOP Triturus. Kontakt na organizátora: Jaroslav Veselý, AOPK ČR (jaroslav.vesely(zavinac)nature.cz).

Městec Králové
Sraz v sobotu 4. 2. v 10:00 u Cukrovarského rybníka - v západní části u rybářské klubovny. Projdeme se po březích Továrenských rybníků, (cca 2 km) a budeme pozorovat zimující ptáky. Účastníci se seznámí s problematikou mokřadů a za pěkného počasí se uskuteční ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vlastní dalekohledy vítány, nezbytné teplé oblečení do terénu. Organizuje K.O.S. ve spolupráci s ČSO. Kontakt: Vlastimil Osoba (vlastaosoba(zavináč)yahoo.com, tel. 775 912 263).

Kutnohorsko (Vavřinec + Jindice)
Sraz v sobotu 4. 2. v 10:30 ve Vavřinci na parkovišti u hřbitova. Za příznivého počasí se uskuteční procházka po jižním břehu Vavřineckého rybníka. Na 12:00 hod. přesun do restaurace U Fantů v Jindicích. Po společném obědě bude přednáška ke Světovému dni mokřadů spojená s promítáním. Následovat bude diskuse a zhodnocení ornitologického roku 2016 na Kutnohorsku s prezentací výsledků různých pozorování. Ukončení po vyčerpání programu i účastníků... Kontakt na hl. organizátora: Jan Křivský (krivsky(zavináč)gmail.com, tel. 732 560 647).

Řež - Roztoky (Vltava)
Sraz v neděli 29. 1. v 10:05 na lávce v Řeži (u zastávky ČD). Projdeme se po pravém břehu Vltavy až k přívozu Klecany - Roztoky. Předpokládaná doba vycházky cca 3-4 hodiny.
Vltava je významným zimovištěm vodních ptáků, kromě kachen a racků se můžeme těšit na setkání s kormorány, potápkami, volavkami i vzácnějšími hosty ze severu – morčáky velkými a hoholy severními. Zjistíme, že slípka není slepice a budeme-li mít štěstí, zahlédneme i létající drahokam – ledňáčka říčního. S sebou dalekohled, atlas ptáků (kdo má), teplé oblečení, svačinu, termosku s horkým pitím.
Za hodně špatného počasí (déšť, husté sněžení) se vycházka nekoná. V případě zpoždění vlaku prosíme o trpělivost.
Pořádá Česká společnost ornitologická a Roztoč, vede Lucie Hošková (hoskova (zavináč) birdlife.cz, tel. 602 972 368).

PLZEŇSKÝ KRAJ


Rokycany
vycházka „Berounka„ – pozorování zimujících opeřenců
Sraz v sobotu 11. 2. v 8:45 před nádražím Českých drah v Rokycanech, odjezd do Plzně – Doubravky / 8.59 /, poté kolem řeky do Chrástu, vhodné oblečení a obuv, něco na opečení na ohni a drobný peníz na občerstvení, návrat odpoledne vlakem. Cílem bude nejen sledování opeřenců, ale i povídání o jejich ochraně, činnosti záchranné stanice živočichů Rokycany i aktivitách organizace. Pořádá ZO ČSOP Rokycany, vede Pavel Moulis (pavel.moulis(zavináč)tiscali.cz, tel. 603 239 922). Více na www.csop.erc.cz nebo telefonicky.

JIHOČESKÝ KRAJ


České Budějovice
Sraz v neděli 12. 2. v 10:00 u Dlouhého mostu pod Jiráskovo jezem v Českých Budějovicích. Vycházka podél Vltavy do Českého Vrbného, možná i na Vrbenské rybníky podle aktuální klimatické situace. Pozorování ptactva, povídání na vybraná témata, např. o zimním přikrmování ptáků. Veřejnost vítána! Vede Vojtěch Kubelka (kubelkav(zavináč)gmail.com), tel. 721 018 336).

ÚSTECKÝ KRAJ


Horní Podluží
Sraz v sobotu 4. 2. v 9:00 na hrázi Velkého rybníka v Horním Podluží. Vycházka potrvá cca do 11:30. Vybavení: oblečení a obuv dle aktuálního počasí, dalekohled, fotoaparát dle možností. Organizátor a kontakt Roman Neckář (roman.aiki(zavináč)centrum.cz). Vycházka se z důvodu vysoké sněhové pokrývky a pro vycházku nepříznivým klimatickým podmínkám odkládá na sobotu 11. března.

Ústí nad Labem
Sraz v sobotu 28. 1. v 8:00 na parkovišti na okraji jezera Milada za Trmicemi - 50.6470958N, 13.9734036E. Podíváme se, jak to žije na jezeře Milada. Terén je nenáročný, z většiny půjdeme po zpevněných cestách, ale počasí na Miladě může být zrádné, proto doporučuji teplé oblečení. Cesta okolo jezera má asi 10 km, což nemusí vyhovovat všem. Začneme tedy ve východní části jezera, kde obvykle bývá nejvíce ptáků a tak i Ti, kteří nebudou chtít obcházet celé jezero si přijdou na své a podle chuti se mohou odpojit. Pokud máte vlastní dalekohledy, prosím vemte je. Já vezmu vše, co mám, ale pro všechny to stačit nebude.
Pokud by náhodou byla zima velmi mrazivá a jezero zamrzlo, včas budu informovat o zrušení či přesunutí vycházky.
Vašek Beran (tel. 731 407 839).

VYSOČINA


Vepříkov, okr. Havlíčkův Brod
Sraz v sobotu 4. 2. v 8:00 na hrázi Jiříkovského rybníka (Vepříkov, okr. Havlíčkův Brod). Vycházka po Ornitologické stezce okolo Jiříkovského rybníka a rezervace Havranky. Cestou pozorování a určování zde zimujících ptačích druhů. Pořádá Ornitologický klub Vysočina. Info na tel. 728 321 912.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ


Sedlec u Mikulova
Zima na Nesytu
Sraz v sobotu 4. 2. v 9:00 u váhovny naproti vlakové zastávce Sedlec u Mikulova. Předpokládaný konec 12:00. Ukázky kroužkování a komentovaná vycházka podél rybníka k ornitologickým pozorovatelnám. Pozvánku najdete zde. Spolupořadatel: AOPK ČR, Správa CHKO Pálava. Kontakt: Vlastimil Sajfrt (vlastimil.sajfrt(zavináč)nature.cz, tel. 602 689 057).

OLOMOUCKÝ KRAJ


Olomouc
Vycházka k řece Moravě v Olomouci v rámci Dne mokřadů.
Sraz v sobotu 4. 2. v 10:00 na břehu Moravy u loděnic veslařského klubu, trasa povede po nábřeží k zimovišti vodního ptactva na Nových Sadech. Účastníci se dozví zajímavé informace o našich mokřadech, naučí se určovat zimující ptáky a také odečítat jejich kroužky. Akci pořádá Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka České společnosti ornitologické ve spolupráci s časopisem Naše příroda.
Exkurzi povedou: Jan Vidlař (janvidlar(zavináč)gmail.com, tel. 775 254 238) a Kateřina Ševčíková (sevcikovaka(zavináč)seznam.cz, tel. 776 746 980).

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ


Ostrava: OD KOZMICKÝCH LUK AŽ PO MOKŘADY V TURKOVĚ
Sraz v sobotu 4. 2. v 8:30 na nádraží Ostrava Svinov. Trasa: Kozmické louky v zimě - Hlučínské jezero - řeka Opava - rybník Štěpán - mokřady v zimě v PP Turkov, cca 10-11 km. S sebou: dalekohled, svačinu, pití. Kontakt: Mayer Jan (zo.csop.alces(zavináč)email.cz, tel. 733 726 250).Vycházky jsou součástí projektu Sídla bezpečná pro ptáky. Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
www.mzp.cz www.sfzp.cz


Vycházky na území Prahy byly podpořeny Hlavním městem Prahou v rámci projektu Pražskými mokřady krok za krokem.
09.01.2017
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791