Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně
Podkategorie:

Článek: JAKÉ BYLY VYCHÁZKY KE "SVĚTOVÉMU DNI MOKŘADŮ"

Loňského tepla a sluníčka jsme se letos sice nedočkali, což se podepsalo na nižší návštěvnosti vycházek, ale o to zajímavější byla letošní pozorování. Obecně totiž platí, že čím větší mrazy, tím je toho na řekách více k vidění.

Zatímco na rybnících a menších jezerech byla k vidění volná zamrzlá vodní plocha, na nezamrzlé toky se slétli ptáci ze širokého okolí i ze severských oblastí. Ti, co vyrazili, byli proto odměněni v podobě pozorování velkého množství ptáků i zajímavých hostů ze severu. Mezi nimi určitě dominovali morčáci a hoholi.


Konalo se 17 vycházek a dvě přednášky. I přes velké mrazy či špatnou viditelnost vyrazilo na vycházku za zimujícími ptáky více než 400 lidí. Tam, kde vysoká sněhová pokrývka vycházku neumožňovala, se zájemci mohou stále ještě těšit – vycházka v Horním Podluží nebyla zrušena, pouze odsunuta. Nové datum je 11. března (čas a místo srazu zůstává stejné).


Moc děkujeme všem organizátorům, kteří jsou ochotni svůj volný čas věnovat těmto vycházkám a přiblížit tak fascinující svět vodních ptáků návštěvníkům. Pokud byste chtěli rozšířit počet zimních vycházek, přihlašte se nám, budete vítáni. (Veřejnost volá rovněž po zájemci o organizování Vítání ptačího zpěvu, hlavně v oblasti nové CHKO Brdy…)


Podrobněji se o letošních vycházkách ke Světovému dni mokřadů dočtete v následující fotoreportáži:


Díky mrazivému počasí byly letošní vycházky ve znamení zimních hostů. Jednoznačně dominovali morčáci velcí (na obrázku samice). Foto Gabriela Uhrová.Rovněž slípky zelenonohé z velké blízkosti patřily k běžným pozorováním. Foto Gabriela Uhrová.


V pražské Troji se opět konaly vycházky dvě, s týdenním odstupem. Pozorování něčeho zajímavého je na tomto tradičním zimovišti téměř jistotou. Letos to byl morčák bílý a sokol stěhovavý.


Tam kde se krmí, nechybí ani nutrie… Mimochodem – víte, že už se i ony dají zadávat do Avifu? Pomůže to sledovat jejich šíření a změny početnosti. Foto Gabriela Dobruská.Návštěvníky zaujaly dvě „divné kachny“. Trochou zklamání bylo vysvětlení, že se nejedná o žádný vzácný druh, ale křížence šlechtěných kachen. Foto Gabriela Uhrová.I v centru Prahy bylo co pozorovat. Na jezu seděli pěkně pospolu racci chechtaví, bouřní i bělohlaví, slípky se promenádovaly po kamenných zídkách u plavebních komor. Foto: Katarina SlabeyováV Řeži posloužil jako dobrá pozorovatelna most přes řeku. Více než 20 odvážlivců, kteří se na vycházku vydali i přes mrazivé počasí, bylo nakonec odměněno pozorováním sokola. Foto: Roman MikušVýletu podél Labe u Neratovic a dočišťovacích nádrží Spolany se zúčastnilo 21 dospělých a 8 dětí. Foto: GSC Foto MělníkNavzdory silné oblevě se společnými silami podařilo spatřit okolo 1500 ptáků náležejících k 30 druhům. Mezi největší zážitky patřilo pozorování několika desítek u nás jen vzácně zimujících čírek obecných, šestnácti morčáků velkých, tří hoholů severních a několika poláků velkých a poláků chocholaček. Z nemokřadních ptáků vzbudil největší pozornost přelet sokola stěhovavého. Všichni účastníci odcházeli z vycházky dobře naladěni a obohaceni o mnoho nových informací z ptačího života. Foto: GSC Foto MělníkV Městci Králové se účastníci vydali kolem zamrzlých rybníků k nataženým sítím. Foto: Vlastimil OsobaNejzajímavějším úlovkem byl šoupálek krátkoprstý. Posezení a povídání u čaje s bábovkou v rybářské klubovně na závěr prý nemělo chybu. Foto: Vlastimil OsobaKozmické louky byly zahalené mlhou, ptáci na řece vyhledávali nezamrzlá oka. Morčák velký nechyběl ani zde. Foto: Jan MayerTéměř padesátka zájemců o pozorování zimujícího ptactva se vydala 11. února na tradiční zimní vycházku k řece Berounce v okolí Rokycan. Foto: Pavel MoulisDíky relativně příznivému zimnímu počasí, měli možnost pozorovat řadu druhů. Mezi ty vzácnější lze vzpomenout orla mořského, krkavce velkého či morčáky velké. Neméně zajímavé bylo i pozorování volavek bílých, krahujce obecného, početného hejna dlasků tlustozobých či skřivanů polních, kteří jsou jakousi předzvěstí jara. Foto: Pavel MoulisOběd účastníky příjemně nasytil a naladil na další část vycházky. Foto: Pavel MoulisA toto není žádné komando, ale účastníci ornitologické vycházky v Českých Budějovicích ... Foto: Vojtěch KubelkaPlánovaná procházka k ornitologické pozorovatelně na Nesytu byla zrušena, neboť by z ní kvůli zamrzlé hladině a vysoké sněhové pokrývce nebylo co pozorovat. Organizátoři ji však nahradili netradiční a zajímavou procházkou po kanálech rozčleňujících rákosiny v západní části rybníka, kterou umožnilo mrazivé období v předchozích dnech. Foto: Vlastimil SajfrtAtraktivní sýkořici vousatou se odchytit nepodařilo, i když byla v rákosinách přítomna. Čest zimujících rákosinových druhů tak musel zachránit strnad rákosní. Foto: Vlastimil Sajfrt


Na vycházku po zamrzlém Vavřineckém rybníce si trouflo jen 8 odvážlivců. Hladina byla celá pokrytá ledem a na něm ležela sněhová pokrývka. K pozorování byli sice jen běžné druhy ptáků (nejhojněji vyzpěvovaly sýkory koňadry), ale bělostné ticho a občas probleskující slunce umocňovaly sváteční náladu. Chvíli došlo i na sledování stop vydry, hlad však přinutil k cestě do civilizace. V restauraci přibylo dalších 6 lidí, kteří si po dobrém obědě a občerstvení poslechli přednášku o rybnících a jejich významu nejen pro ornitology.Vycházky jsou součástí projektu Sídla bezpečná pro ptáky. Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
www.mzp.cz www.sfzp.cz

Vycházky na území Prahy byly podpořeny Hlavním městem Prahou v rámci projektu Pražskými mokřady krok za krokem.Gabriela Dobruská

17.02.2017
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791