Zde se nacházíte: Home > O ptactvu

Článek: Neočekávaná diverzita v inkubačních rytmech bahňáků

Ptáci se podobně jako lidé starají o potomky na směny. Toto chování se však značně liší nejen druh od druhu, ale mezi páry stejného druhu, zjistili vědci v rámci unikátní studie, kterou publikoval časopis Nature (odkaz na studii volně ke čtení).

Více než sedmdesátičlenný tým, který vedl český vědec Martin Bulla, působící v prestižním německém Institutu Maxe Plancka pro ornitologii v Seewiesenu, nashromáždil data na úctyhodných 729 hnízdech u 91 populací 32 druhů bahňáků monitorovaných v rozmezí 20 let. Z českých polí a luk byla do studie zahrnuta data o inkubaci čejek chocholatých (Vanellus vanellus) a kulíků říčních (Charadrius dubius). Cílem bylo zjistit, jak si rodiče těchto ptáků rozdělují úlohy při sezení na vejcích.

Zjištěná variabilita v četnosti střídání mezi jednotlivými druhy, ale i mezi hnízdy jednoho druhu, byla fascinující, a to i ve stejných životních podmínkách. U některých druhů se rodiče střídají i dvacetkrát za den, zatímco u jiných druhů dokáže jeden z rodičů trávit na hnízdě až 50 hodin, než je vystřídán partnerem.

Předpoklad, že rychlost střídání je řízena energetickými potřebami rodičů, se nepotvrdil. Naopak studie ukazuje, že biorytmy jsou pojeny s obavou z predátorů. Ptáci, kteří aktivně predátory atakují se střídají na hnízdě častěji, zatímco ti, kteří sází na maskování, se střídají na hnízdě méně často. Nenápadným druhům totiž prospívá, pokud méně upozorňují na přítomnost svých hnízd během střídání.

Rytmus, v jakém se ptačí rodiče starali o hnízdo, vykazoval větší variabilitu u ptáků hnízdících ve vyšších zeměpisných šířkách, tedy často u druhů hnízdících v Arktidě, kde během hnízdění slunce nezapadá. „Překvapivě, rytmus péče o hnízdo se v 80 % případů neshodoval s denním cyklem, a to ani v zeměpisných šířkách s markantním střídáním dne a noci,” uvedl Bulla.

Překvapivá různorodost v inkubačních rytmech otevírá široké pole pro studium biorytmů a zákonitostí jejich obdivuhodné tvárnosti v živočišné říši," dodal vedoucí projektu a ředitel institutu v Seewiesen, Bart Kempenaers. Tyto výsledky také ukazují, že sociální podněty mohou mít daleko silnější vliv na určité chování než 24h střídání dne a noci.


Jespák velký - stojící na hnízdišti je coby největší z jespáků velmi nápadný......ale jakmile usedne na hnízdo, splyne s okolím. Foto Miroslav Šálek


Citace:
Bulla at al 2016. Unexpected diversity in socially synchronized rhythms of shorebirds. Nature, 540, 109-113.

Zájemci naleznou celý článek, nebo zde volně ke čtení. Preprint je volně stažitelný. Více také v Nature´s New & Views o článku.

Ostatní se mohou alespoň pokochat pohledem na inkubující bahňáky na speciálním YouTube kanálu, nebo si přečíst blog ze zákulisí článku.


Martin Bulla
09.03.2017
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791