Zde se nacházíte: Home > ČSO/Birdlife > Tiskové zprávy ČSO
Podkategorie:

Článek: Na svatého Řehoře čáp letí přes moře

Praha, 13. 3. 2017. Řehoř svůj svátek oslavil včera. Podle této všem dobře známé pranostiky by měla být čapí hnízda v našem okolí zatím prázdná a my můžeme čápy co nevidět očekávat. Skutečnost je ale trochu jiná. Při pohledu na mapu čapích hnízd na cap.birdlife.cz zjistíme, že je již obsazeno 34 hnízd. Někteří čápi tedy již přilétli. Proč, když většina je pranostice věrná?

Chování čápů se mění. Zapojte se do sledování jejich příletu a datum, kdy se poprvé objeví na vašem hnízdě, zadejte na Čapí hnízda!Známe dvě hlavní tahové cesty čápů: východní (přes Malou Asii) a západní (přes Gibraltar). V posledních letech se však stále více setkáváme se zimováním ptáků nejen v jihozápadní Evropě, ale i v Česku. Teplejší zimy a nízká či dokonce žádná sněhová pokrývka umožní čápům naši zimu přežít. „Při pohledu na mapu hnízd většinu obsazených vidíme v západní části republiky,“ uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické. “To je oblast, odkud čápi odlétají západní tahovou cestou. Je velice pravděpodobné, že čápi, kteří již na hnízdech jsou, strávili zimu v jihozápadní Evropě.“
Tah čápů je velice závislý na počasí a na něm bude záležet, za jak dlouho se zbývajících čápů dočkáme. Pokud je zima a prší, čápi se zdržují na vlhkých loukách, kde se snaží najít potravu a čekají na lepší počasí. „Čápi jsou plachtaři, kteří využívají stoupavých vzdušných proudů. Ty v chladném období nenajdou a musí čekat,“ vysvětluje Dobruská.
Zapojte se do sledování jejich příletu. Sledujte čapí hnízda ve svém okolí již nyní, směřujte k nim své výlety a i jejich negativní kontroly nám zadávejte na Čapí hnízda! Jen tak můžeme zachytit co nejpřesnější přílet jednotlivých párů.
A jelikož čáp bílý je první z ptáků, jejichž přílet sledujeme na Jaro ožívá, podělte se s námi o své letošní první pozorování čápa na Jaro ožívá! Jaro sice ještě nezačalo, ale při procházce přírodou jeho příznaky již uvidíte i uslyšíte na každém kroku.

Kontakt
Gabriela Dobruská, dobruska @birdlife.cz, 724 687 996I v letošním roce podporuje sčítání čápů E.ON Česká republika, s.r.o. Děkujeme!Program Čapí hnízda byl podpořen Ministerstvem životního prostředí. Nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.


Jaro ožívá je na mezinárodní úrovni podporován nadací Mitsubishi Corporation Fund for Europe and Africa (MCFEA), hlavním sponzorem projektu.
13.03.2017
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791