Zde se nacházíte: Home > Ptactvo v ČR
Podkategorie:

Ptactvo v ČR

Kategorie: O ptactvu

picNa území střední Evropy pravidelně hnízdí dva druhy hrdliček. Zatímco první z nich – hrdlička zahradní Streptopelia decaocto je běžným obyvatelem lidských sídel a potkáváme se s ní v podstatě každodenně, druhá z nich – hrdlička divoká Streptopelia turtur je mnohem vzácnější, a navíc z naší krajiny rychle ubývá.

Kategorie: O ptactvu

picPtáci se podobně jako lidé starají o potomky na směny. Toto chování se však značně liší nejen druh od druhu, ale mezi páry stejného druhu, zjistili vědci v rámci unikátní studie, kterou publikoval časopis Nature (odkaz na studii volně ke čtení).

Kategorie: O ptactvu

picŽádného milovníka přírody asi nezamrzí víc než zjištění, že naše planeta je opět chudší o nějaký živočišný či rostlinný druh. Bohužel, tyto katastrofy se nevyhýbají ani naší oblíbené skupině – ptákům.

Kategorie: O ptactvu

Praha, 9. ledna 2017. V České republice byl zjištěn výskyt vysoce patogenního kmene viru ptačí chřipky pod označením H5N8. V současnosti jsou veřejně k dispozici informace o výskytu infikovaných ptáků ve volné přírodě a v pěti ohniscích v domácích chovech drůbeže. Výskyt viru pravděpodobně souvisí s výskytem v některých dalších zemích Evropy. Toto stanovisko České společnosti ornitologické má za cíl poskytnout informace k současnému výskytu ptačí chřipky kmene H5N8 především s ohledem na volně žijící ptáky.

Kategorie: O ptactvu

Světoví taxonomové pro nás „objevili“ hned několik nových druhů ptáků. Pojďme se podívat na některé z nich.

Kategorie: O ptactvu

Jste-li milovníky přírody a pozorovateli ptactva, tak jste jistě již narazili na některou z aplikací či webových portálů určených ke sběru a ukládání vašich dat. Mezi ně patří například Faunistická databáze ČSO (avif.birds.cz), databáze Observado, eBird nebo BirdTrack. Tyto a podobné databáze se v posledních deseti letech rychle rozšířily a jsou skvělým nástrojem, který pomáhá všem dobrovolníkům a zájemcům o občanskou vědu (citizen science) archivovat a zveřejňovat svá pozorování ptáků i jiných skupin zvířat. Dnes je různými databázemi pokryto území celé Evropy.

Následující ...


    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791