Zde se nacházíte: Home > Pomoc ptákům > Ptačí budky

Ptačí budky

Kategorie: Ptačí budky

picKonečně i u nás jsou k dostání dřevocementové budky německé firmy Schwegler. Jejich vyšší cena se mnohokrát vrátí v téměř neomezené živostnosti.

Kategorie: Ptačí budky

pic

Jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších způsobů pomoci ptákům je výroba a vyvěšování ptačích budek. Vzhledem k tomu, že jde o velmi zajímavou a aktuální problematiku, připravili jsme pro Vás seriál věnovaný právě tomuto tématu.

Kategorie: Ptačí budky

pic

Než se pustíme do výroby ptačí budky, položíme si asi nejdříve otázku, jak by měla být taková budka velká. Abychom Vám toto rozhodování trochu ulehčili, řekneme si dnes, jak to s takovou velikostí budek je.

Kategorie: Ptačí budky

picZvláštní typ budky (či spíše polobudky) používaný pro kachnu divokou je, zejména díky myslivcům, k vidění na mnoha českých a moravských rybnících. Už mnohem méně jsou známé budky pro hohola severního – severské kachny hnízdící výhradně v dutinách starých stromů.

Kategorie: Ptačí budky

pic

Šoupálci (Certhia sp.) budují svá hnízda spíše než v klasických dutinách, v různých štěrbinách či za odchlípnutou kůrou stromů. Hnízdní budka by měla v maximální možné míře napodobovat jejich přirozené prostředí. V těchto typech budek kromě šoupálků hnízdí i menší druhy sýkor, tj. modřinka, parukářka a úhelníček.

Kategorie: Ptačí budky

pic

Rorýs obecný (Apus apus) se běžně vyskytuje po celém území České republiky od nížin do hor. Jeho hnízdním prostředím byly původně skály a staré lesy s dutými stromy. V současnosti hnízdí především v blízkosti člověka – v lidských sídlech různé velikosti i na osamělých stavbách.

Následující ...
 



    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791