ČSO chrání a zkoumá ptáky již od roku 1926. Přidejte se k nám!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kategorie: Akce a kampaně

I když první květnová neděle je ještě daleko, výjimečně se během následujícího víkendu již můžete z organizačních důvodů těšit na první dvě akce. Přehled všech akcí vyvěsíme během příštího týdne.

picPraha, 24. 3. 2017. I přes současné ochlazení se objevují první vlaštovky. Letos jich, dle záznamů ve faunistické databázi České společnosti ornitologické avif.birds.cz, bylo hned 15 najednou! Toto hejnko bylo pozorováno ve středu 22. března v Mutěnicích na Hodonínsku, o den později než v loňském roce. Od té doby se objevily na dalších pěti lokalitách.

Kategorie: Akce a kampaně

picVíkendový výzkumný tábor je dlouholetou a tradiční akcí Východočeské pobočky ČSO. Místa konání VVT jsou volena s ohledem na stav „bílých míst na mapě“, tj. ornitologické probádanosti jednotlivých územních částí východních Čech.

picPraha, 23. 3. 2017. Je jaro a ptačí zpěv slyšíme i cestou do práce uprostřed města. Některé druhy se staly na lidských sídlech zcela závislé a mnoho dalších se do měst stěhuje. Sýkory, pěnkavy ani kosi nikoho nepřekvapí, ale málokdo ví, že na kostelní věži mívají hnízdo poštolky, na panelácích rorýsi a na továrních komínech se mohou objevit třeba i sokoli. Přesun ptačích druhů do měst (tzv. synantropizace) je postupný a stále pokračuje. Má však i stinné stránky. Hlavně těmi se zabývá nový projekt České společnosti ornitologické Sídla bezpečná pro ptáky.

picJarní úklid Josefovských luk přinesl plody doslova po pár dnech.

Kategorie: Info pro členy

Dne 20. března letošního roku se dožívá 90. narozenin jeden z nejstarších kroužkovatelů, pan Bořivoj Holínek. Mladým kroužkovatelům jeho jméno asi už nic neříká, starší kroužkovatelé a členové České společnosti ornitologické však jistě rádi zavzpomínají. A protože k nim patřím i já, chci tak učinit alespoň krátkou písemnou formou.

Následující ...