ČSO chrání a zkoumá ptáky již od roku 1926. Přidejte se k nám!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

... Předchozí
Kategorie: Ptačí svět

Právě vyšlo nové číslo časopisu Ptačí světCelé číslo je věnováno Ptáku roku 2017 - datlu černému. Hlavní článek plný zajímavostí a nových údajů z posledních výzkumů napsal ornitolog Martin Paclík a datla nám v něm představuje zevrubně na osmi stranách. Dozvíte se, jak určovat šplhavce (a jiné živočichy) podle pobytových stop - pestře ilustrovanou dvoustranu připravil Jan Hošek. Přečtete si o významu datlů a dalších šplhavců pro další dutinové hnízdiče a o tom, kdy pomáhají budky. Problematiku současného lesního hospodaření představuje Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Ornitology, laiky i rodiny s dětmi vyzýváme k vycházkám do lesa a pátrání po datlech. Zapojte se a svá pozorování zadejte na avif.birds.cz! Společně tak odpovíme na otázky kolem dnešního výskytu datla a strávíme krásné chvíle v přírodě.

Praha, 27. února 2017. Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2017 datla černého. Chce tak přitáhnout pozornost veřejnosti k lesům a zdůraznit potřebu zachování odumírajících a mrtvých stromů nejen v lesích, ale i v městských parcích a zahradách.

Kategorie: Pták roku

picV letošní kampani pták roku chceme veřejnost pozvat k vycházkám do lesa. Staňme se detektivy a pojďme pátrat po datlovi i jeho příbuzných. Pomáhat nám bude nejen znalost datlího vzhledu, velikosti či hlasů, ale i pobytové stopy, které za sebou zanechává. Volbou datla chceme poukázat na význam lesů ve střední Evropě a vyzdvihnout důležitou roli datla i dalších šplhavců v zachování zdravých druhově pestrých porostů.

Kategorie: SOVDS

picJe tu poslední rok mapování hnízdního rozšíření ptáků 2014-2017. Průběžné výsledky jasně prokazují, že kulíšek nejmenší, sýc rousný i puštík bělavý opět zvětšili rozšíření u nás, zatímco výr velký své „pozice drží“. Stav populace drobných zemních hlodavců na konci minulého roku a průběh zimy naznačují, že potravní nabídka pro sovy bude letos příznivější než v minulých dvou sezónách. To vše jsou optimální podmínky k mapování sov, protože samci budou zřejmě tokat intenzívněji. Tomu odpovídá i vysoký počet záznamů v databázi AVIF z posledních dní. Převažují přitom záznamy poměrně běžného puštíka obecného, se kterým se můžeme setkat ve všech typech lesů vyjma vysokohorských smrčin, dále i v sadech a parcích. Jeho tok právě vrcholí a zaslechnout ho můžeme po celou noc.

Evropská komise zahájila konzultaci o budoucnosti Společné zemědělské politiky (SZP) Evropské unie. Do 2. května budou mít organizace i jednotlivci možnost vyjádřit svůj názor na další směřování této politiky. BirdLife International tuto příležitost vítá a doufá, že účast těch, kteří chtějí prosadit SZP šetrnější k přírodě, bude vysoká. Pomoct k tomu má nová kampaň nazvaná „Living land“, jejímž cílem je získat co nejvíce podporovatelů z řad organizací i jednotlivců. Bližší informace o kampani naleznete na webu www.living-land.org včetně návodu, jak se do kampaně zapojit.

Následující ...