Zde se nacházíte: Home > Věda a výzkum
Podkategorie:

Věda a výzkum

... Předchozí
Kategorie: Věda a výzkum

picPočetnost chocholouše obecného (Galerida cristata) v České republice se v současnosti nachází na hranici životaschopnosti druhu. Ke zhodnocení možností ochrany jeho posledních zbytkových populací je třeba získat co nejpodrobnější informace o aktuálním rozšíření chocholoušů na našem území. Pomozte nám prosím a zapojte se do mapování jeho výskytu.

Kategorie: Věda a výzkum

Tereza Petrusková z Přírodovědecké fakulty UK se na ČSO obrátila s výzvou, kterou rádi uveřejňujeme.

Kategorie: Věda a výzkum

Nové poznatky přináší čerstvá studie v časopise Nature Climate Change, ve které byla použita i data z Jednotného programu sčítání ptáků organizovaného ČSO.

Kategorie: Věda a výzkum

Mezinárodní vědecký časopis Biological Conservation uveřejnil další studii o vývoji početnosti ptáků střední Evropy. Jasně odkrývá nový fenomén - vliv velikosti mozku na zvyšování nebo snižování početnosti druhů.

Kategorie: Věda a výzkum

Co má společného ornitologický výzkum a snahy o rozšíření cyklistiky jako způsobu dopravy ve městech? Možná více, než se na první pohled zdá. ČSO se zúčastnila soutěže Do práce na kole a členové jejího soutěžního týmu při svých cestách v Praze sledovali i ptáky. Za jeden měsíc trvání soutěže jsme zaznamenali 40 ptačích druhů, mezi nimi i slavíka obecného, budníčka lesního, lejska bělokrkého či čtyři druhy pěnic. Takováto pozorování zpříjemňují a zpestřují cesty do práce v rušném prostředí velkoměsta, zvažujeme však i vědecké a ochranářské využití takto získaných údajů o výskytu ptáků ve městech.

Následující ...